Genel

Ogün Samast’a babası sahip çıkmadı: Nasıl gittiyse öyle gelsin

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’i 19 Ocak 2007’de öldüren Ogün Samast, 17 yıllık cezasının ardından tutuklu bulunduğu cezaevinden önceki gün tahliye edildi. Akşam saatlerinde tahliye olan Ogün Samast‘ın Trabzon’daki ailesinin evine gitmediği öğrenildi. Baba Ahmet Samast, cezaevi çıkışında oğlunu karşıladıkları iddiasını da yalanladı.

BABA SAMAST, OĞLUNA SAHİP ÇIKMADI

Konuyla ilgili 10Haber’e kısa bir değerlendirmede bulunan baba Samast, oğlunu almaya gitmediğini belirterek “Nasıl gittiyse öyle gelsin” ifadelerini kullandı. Abisi Ümit Samast ise konuşmak istemediğini belirterek, “Ogün’ü bulursanız konuşursunuz” dedi.

Ogün Samast'ın babası oğluna sahip çıkmadı: Nasıl gittiyse öyle gelsin

SESSİZ SEDASIZ KÖYDEN AYRILDILAR

Çal Camili Köyü muhtarı Aziz Demir de Samast ailesinin 14 Kasım’da sessiz sedasız köyden ayrıldığını iddia ederek, “Kimseye bir şey demediler. Köye gelmediler. Emniyet de aradı, bilgi almak istedi. Onlara da söyledim. Gelmediler, geleceklerini de düşünmüyorum” diye konuştu.

Ogün Samast'ın babası oğluna sahip çıkmadı: Nasıl gittiyse öyle gelsin

OĞLUNU İHBAR ETMİŞTİ

Cinayetin işlendiği 2007 yılında saldırganın yüzünü gösteren görüntü, kısa süre sonra bütün televizyonlarda ve internet sitelerinde yayınlanmıştı. Fotoğraf taksi ve otobüs şoförleri ile otel ve konaklama yerlerindeki görevlilere de dağıtılmıştı. Görüntünün yayınlanmasının ardından, İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün telefon ve internet adresine, kısa süre içinde binlerce telefon ve e-mail ihbarı yağmıştı. Polisin ihbarları değerlendirdiği saatlerde, beklenen haber Trabzon’dan gelmişti. Trabzon’da akşam üzeri geldi. Emniyet Müdürlüğü’ne başvuran Düzköy İlçesi nüfusuna kayıtlı Ahmet Samast adlı kişi, görüntüleri yayınlanan genç adamın, oğlu Ogün olduğunu söylemişti. Pelitli Belde Belediyesi’nde temizlik işçisi olarak çalışan Ahmet Samast’ın ifadeleri doğrultusunda harekete geçen polis ve jandarma ekipleri, Trabzon’a 6 kilometre uzaklıktaki gecekondu semti Pelitli Beldesi’ne operasyon düzenlemiş ve Ogün Samast ile 6 arkadaşı gözaltına alınmıştı.

NE OLMUŞTU?

Hrant Dink, 19 Ocak 2007’de gazete binası önünde o dönem 17 yaşında olan Ogün Samast tarafından öldürüldü. Cinayetin faili olduğu belirlenen Samast, 20 Ocak 2007’de Samsun otogarında yakalandı. 24 Ocak 2007’de tutuklanan samast, Bolu F Tipi cezaevinden dün tahliye edildi. Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü (CTE) Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, “Hrant Dink cinayetinin hükümlüsü Ogün Samast’ın cezası, 5275 sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun genel hükümlerine göre infaz edilmiştir” denildi.

Kaynak: Haberler.com / Hukuk

Ogün Samast Hukuk Yaşam Güncel Haberlerİlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
istanbul Masaj Masöz masöz