Genel

Sağlık Bakanı Koca: 26 Gazzeli hasta ile 13 refakatçı Mısır’dan Türkiye’ye nakledilecek

İsrail işgali altındaki Gazze‘den Kahire’ye sevk edilen yaralı Filistinlileri ziyaret etmek için Mısır’a giden Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, El Ariş Havalimanı’nda basın mensuplarına dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, 26 Gazzeli hasta ile 13 refakatçının Mısır’dan Türkiye’ye nakledileceğini duyurdu.

26 GAZZELİ HASTA TÜRKİYE’YE SEVK EDİLECEK

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Mısır’daki El Ariş Havalimanı’nda basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Bakan Koca’nın açıklamaları şöyle: “Genelde kanser hastalarından Gazze‘de olup Refah Sınır Kapısı’nı geçen 30’a yakın hasta oldu. Bu hastaların net sayısı 26. Bugün biz Türkiye’ye götürme noktasında planladık ve bununla ilgili görüşmeler olumlu geçti. Umudumuz kanserli hastaları Türkiye’ye götürme çabasıydı. Birazdan sayın Bakanımla gelmiş olduk. Refah Sınır Kapısı’ndan bu hastalar geçti. Şu an ambulanslarda bekliyor, işlemleri yapılıyor. Zannediyorum yarım saat veya 1 saat içerisinde hastaları havaalanına getirme durumumuz olacak. Biz de hastaları ziyaret etmiş olacağız. Umarım gelinen bu noktada bugün bu hastalarımızı ve beraberinde refakatçiler de var. 26 hasta 13 refakatçi var. Bugün Gazze‘den kapıdan geçtikten sonra herhangi bir hastaneye uğramadan Türkiye’ye götürme çabası içindeyiz.

Sağlık Bakanı Koca: 26 Gazzeli hasta ile 13 refakatçı Mısır'dan Türkiye'ye nakledilecek

“TÜRKİYE HER TÜRLÜ YARDIMI YAPMAYA HAZIR”

Mısır, Türkiye, İsrail olmak üzere uygun hastaları ve işlemleri tamamlanan hastaları birlikte karar verilerek Refah Sınır Kapısı’ndan geçişi sağlanmış oluyor. İsrail Sağlık Bakanı ile de yakın iletişim içindeyiz. Arzumuz bu savaşın bir an önce bitmesi, tedaviye ihtiyacı olan Gazzelilere, Filistinlilere bu yardımı ulaştırabilir olmak. Türkiye her türlü yardımı yapmaya hazır. Bugün bu kadar hastanın gelişi sağlanabilir oldu. Bu son derece önemli. Bine yakın kanser ve diyaliz hastalarının olduğunu biliyoruz. İletişimi güçlü tutarak olabildiğince Gazze‘den hastaları Türkiye getirmek çabası içindeyiz.

Sağlık Bakanı Koca: 26 Gazzeli hasta ile 13 refakatçı Mısır'dan Türkiye'ye nakledilecek

“BURADAKİ DRAM ÇOK FARKLI”

Buradaki dram çok farklı, 200’e yakın bugüne kadar hastanın geldiğini biliyoruz. Ama 20 bine yakın yaralı olduğunu biliyoruz. Gelen hasta sayısı çok az. Geri planda bekleyen çok hasta var. Mısır’dan yani Gazze‘den, Mısır dışına çıkabilen bugüne kadar hiçbir hasta olmadığını demin Sağlık Bakanımız da söyledi. İlk defa Gazzeli olup Mısır’dan çıkan bir başka ülkeye tedavi için gönderilen bu hastalar oluyor. Bugün bunu yaşıyoruz.

Sağlık Bakanı Koca: 26 Gazzeli hasta ile 13 refakatçı Mısır'dan Türkiye'ye nakledilecek

“YAPILACAKLAR ÇOK FAZLA”

Yardım anlamında da ilk defa Türkiye’den bir gemi Mısır’a gelmiş oldu. Umarım yakın zamanda çabamız bu yönde. Gazze‘nin içinde Refah Kapısı’na yakın bölgede güçlü koordinasyonun takibiyle bir sahra hastanesi erken dönemde de kurmak istiyoruz. Yapılacaklar çok fazla. Bize çok iş düştüğünü görüyoruz. Ülke olarak bütün çabamızı bu noktada seferber edeceğimizden hiç kimsenin kuşkusu olmasın.

Sağlık Bakanı Koca: 26 Gazzeli hasta ile 13 refakatçı Mısır'dan Türkiye'ye nakledilecek

“SAHRA HASTANESİ KURMAK İSTİYORUZ”

Sahra hastanesini Gazze‘de kurmak istiyoruz. Mısır’da ise birazdan ziyaret edeceğimiz El Ariş Hastanesinde Türk ve Mısırlı hekimler gelen hastaları birlikte değerlendirsin istiyoruz. Bir ekip çalışması yapıldı. Refah Kapısı’ndan geçen hastaların bu hastanelerde değerlendirilip, Türkiye’ye ikinci etapta getirilmesi noktasında planlama yapıldı. Umarım bunu başarıyla sonuçlandırırız. Teşekkür ediyorum.”

Sağlık Bakanı Koca: 26 Gazzeli hasta ile 13 refakatçı Mısır'dan Türkiye'ye nakledilecek

KANSERLİ ÇOCUKLARA OYUNCAK HEDİYE ETTİ

Öte yandan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kanser tedavilerinin devamı için Gazze‘den Kahire’ye nakledilen çocukları hastanede ziyaret etti. Bakan Koca, “57357 Çocuk Kanser Hastanesi”nde, Gazze‘den getirilen kanser hastası çocuklarla buluştu, çocuklara oyuncak hediye etti. Bakan Koca ayrıca Nasır Araştırma Enstitüsü Hastanesi’nde, Gazze‘den getirilen yaralıları ziyaretinin ardından, Mısır Sağlık Bakanı Halid Abdulgaffar ile ortak basın toplantısı düzenledi.

İSRAİL’İN GAZZE’YE SALDIRILARINDA SON DURUM

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı, İsrail’in “Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlerine yönelik sürekli ihlallerine karşılık verme” gerekçesiyle kapsamlı operasyon düzenlerken, İsrail ordusu da Gazze Şeridi’ne yoğun hava bombardımanı başlattı. İsrail’de 7 Ekim’deki saldırılarda 310’dan fazlası asker olmak üzere 1200 İsraillinin öldüğü, 5 bin 132 kişinin de yaralandığı duyuruldu. Gazze Şeridi içerisindeki çatışmalarda da 48 İsrail askeri öldürüldü. İsrail’e göre, Kassam Tugayları’nın elinde 239 İsrailli esir bulunuyor.

Sağlık Bakanı Koca: 26 Gazzeli hasta ile 13 refakatçı Mısır'dan Türkiye'ye nakledilecek

GAZZE’DEKİ CAN KAYBI KORKUNÇ BOYUTLARDA

Gazze’deki hükümete göre 7 Ekim’den bu yana İsrail saldırılarında Gazze Şeridi’nde 4 bin 650’sini çocuk ve 3 bin 145’i kadın olmak üzere 11 bin 320 kişi öldürüldü. Batı Şeria ve Kudüs’te de 7 Ekim’den bu yana İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 197 Filistinli hayatını kaybetti.

Sağlık Bakanı Koca: 26 Gazzeli hasta ile 13 refakatçı Mısır'dan Türkiye'ye nakledilecek

LÜBNAN SINIRINDA TANSİYON YÜKSEK

İsrail ordusu ile Lübnan topraklarında bulunan Hizbullah arasında 8 Ekim’den bu yana sınırda yaşanan çatışmalarda 74 Hizbullah mensubu ve 6 İsrail askeri öldü.

Fahrettin Koca Sağlık Bakanı Filistin Gazze Sağlık Dünya Güncel Haberlerİlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
istanbul Masaj Masöz masöz