Genel

Hamas’ın rehineleri teslim ettiği ana damga vuran detay! Elini sıkmadan ayrılmadı

Hamas‘ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, Katar ve Mısır’ın arabuluculuğu sonrası 2 rehineyi daha serbest bıraktığını açıkladı. Hamas tarafından canlı yayınlanan o anlarda ilginç bir olay yaşandı.

ELİNİ SIKIP VEDALAŞTI

Günlerdir Hamas’ın elinde rehin tutulan kadınlardan birinin kendilerini teslim almaya gelen görevlinin birinin yanına gittiği esnada Hamas militanının elini sıkması dikkat çekti.

Hamas'ın rehineleri teslim ettiği ana damga vuran detay! Elini sıkmadan ayrılmadı

İSRAİL’E SUÇLAMA

Söz konusu kişileri daha önce bırakmak istediklerini vurgulayan Kassam Tugayları, İsrail‘i “kendi esirlerine önem vermemekle” suçladı. Kassam Tugayları, esirlerin serbest bırakılması için İsrail‘e koyduğu şartları Tel Aviv’in ihlal etmesine rağmen, “İnsani ve sağlık gerekçeleriyle iki sivili tek taraflı serbest bıraktıklarını” belirtti.

KATAR VE MISIR’IN ARABULUCULUĞUNA VURDU

Hamas, Yokheved Lifshitz ve Nurit Cooper adını kullanan Nurit Yitzhak’ı Katar ve Mısır’ın arabuluculuğuyla insani nedenlerle serbest bıraktığını açıkladı. İsrail hükümeti de iki rehinenin daha serbest bırakılmasının ardından Mısır’a teşekkür etti. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun ofisinden yapılan açıklamada Mısır hükümetinin yanı sıra Kızılhaç’a da “hayat kurtarmadaki önemli rollerinden dolayı minnettar olunduğu” belirtildi.

“BİRİ ÖNDEN DİĞERİ ARKADAN TUTUYORDU”

Serbest bırakıldıktan sonra yerel medyaya verdiği röportajda Lifschitz, bir motosikletin arkasına bindirilerek Gazze‘ye götürüldüğünü anlattı. Lifschitz, “Düşmeyeyim diye beni motosiklete yan yatırdılar, bir terörist önden diğeri arkadan tutuyordu. Sınır çitini geçip Gazze Şeridi’ne girdiler ve ilk başta beni Be’eri yakınlarındaki Abesan kasabasında tuttular. Ondan sonra nereye götürüldüğümü bilmiyorum” dedi.

İsrail Gazze Hamas Dünya Güncel Haberlerİlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
istanbul Masaj Masöz masöz